10 faktów o Ziemi, których nie wiedziałeś

7 Views Comment Off

Jaka ona piękna…

To słowa pierwszego człowieka w kosmosie- Jurij Gagarina. Mimo postępu technologicznego i ciągłego odkrywania i badania Ziemi, nasz glob wciąż skrywa wiele zagadek oraz niesamowitych faktów, które są nieznane większości ludzi.

Ziemskie wałki

ziemskie wałeczki Ziemia nie jest technicznie rzecz biorąc okrągła, i nie chodzi tutaj tylko o jej spłaszczenie na biegunach. Promień równikowy ma długość 6378 km, natomiast promień biegunowy liczy sobie 6357 km. To oznacza, że okolice równikowe są pokryte wałeczkową strukturą terenu. Jest tak ze względu na różne oddziaływanie sił grawitacyjnych na naszej planecie. Siła grawitacji nie jest równoważna w okolicach równika, przez co masy wody i ziemi układają się w charakterystyczne wybrzuszenia.

Bliźniacza planeta

Nawiązując do pewnej teorii naukowej, nasza rodzima planeta sąsiadowała na swojej orbicie z bliźniaczą planetą o nazwie Theia. Twierdzenie te pochodzi od teoretyków z Uniwersytetu Princeton, Richarda Gotta oraz Edwarda Belbruno. Zgadza się ona z teorią o zderzeniu, dzięki któremu mamy własnego naturalnego satelitę- Księżyc.

Duża część astronomów jest zdania, że w czasach formowania się Układu Słonecznego, miało miejsce zderzenie się jednej z protoplanet (która wielkością dorównywała Marsowi) z Ziemią. W skutkach powstała mieszanina kawałków obu planet scaliła się tworząc w ten sposób Księżyc. Taki scenariusz może być odpowiedzią na wiele pytań dotyczących aspektów geologii Księżyca.

Nie tylko Księżyc krąży wokół Ziemi

Obecność dużego satelity na orbicie ziemskiej przyćmiewa istnienie innych ciał niebieskich, które krążą wokół naszej planety. Oprócz srebrnego globu wokół Ziemi krążą również asteroidy o nazwie 2002 AA29 oraz 3573 Cruithne.

Jedyna taka planeta

Naukowcy twierdzą, że Ziemię można podzielić na 7 wielkich płyt, które się przemieszczają w różnych kierunkach, a ich prędkość jest różna. Szacuje się że przemieszczają się o 2 do 10 cm rocznie. Jest to nietypowe zjawisko wśród planet z Układu Słonecznego. Ruchy tych płyt są powodem powstawania gór i dolin, są również przyczyną powstawania trzęsień ziemi. Jednak proces ten ma również pozytywne wpływy- choćby to, że aktywność tych masywów umożliwia przetwarzanie i uzupełnianie węgla, który jest niezbędny dla istnienia ludzkości.

Bardzo gorące jądro

jądro ziemi

Uważa się, że istnienie życia na Ziemi jest uzależnione od energii słonecznej. Lecz biorąc pod uwagę ciepło pochodzące tylko ze Słońca, można by stwierdzić, że ludzkość byłaby zdolna przetrwać bez naszej gwiazdy. Wówczas można by wykorzystać energię, która jest zgromadzona w samym jądrze Ziemi, gdzie temperatura oscyluje w granicach od 5 do 7 tysięcy stopni Celsjusza. Są to podobne temperatury co na powierzchni Słońca.

Tajemnicze oceany

Księżyc oraz Mars już są w zasięgu człowieka. Jednak same ziemskie oceany wciąż pozostają w większej mierze niezbadane, szacuje się, że aż 90% powierzchni wodnej naszej planety została jeszcze niezbadana. Zdefiniowano dotychczas 213 tysięcy morskich gatunków, ale zakłada się że do odkrycia zostaje jeszcze aż 25 milionów.

Ciekawostką również może być fakt, że to właśnie dzięki oceanom Ziemia uzyskała przydomek Błękitnej Planety. Przez to, że Ziemia jest pokryta w większości oceanom, nasza planeta jest z oddali jaśniejsza niż nawet Wenus, najjaśniejsze ciało niebieskie, które można oglądać z Ziemi.

Amplitudy temperatur

Większa część ludzi jest przyzwyczajona do zamieszkiwania obszarów o umiarkowanych warunkach klimatycznych. Jednak to nie oznacza, że na Ziemi nie ma temperaturowych ekstrem. Według NASA, najwyższa temperatura była w El Aziza w Libii, gdzie w 1922 roku termometry pokazywały aż 57,8 stopni Celsjusza!

Jednak najniższa temperatura była została odnotowana dzięki rosyjskiej stacji Wostok, która w 1983 roku zanotowała najniższą temperaturę na Antarktydzie, gdzie było -89,2 stopni Celsjusza.

słowa kluczowe: zdarzenia paranormalne w polsce, dziwne nagrania, znaleziono niezidentyfikowane zwierzę, zjawiska na ziemi, ufo popocatepetl, dziwne zjawiska na niebie 2013, tajne dokumenty nasa, zjawiska na niebie 2013, dziwne zjawiska na ziemi 2013, ufo antarktyda

About the author

Related Articles

Archiwa