Android zdominował konkurencję

1 View Comment Off

Z najnowszych statystyk jasno wynika, że pozycja Androida na światowych rynkach jest niezagrożona i jeśli trend ten się utrzyma, dominacja systemu Google może okazać się całkowita.

Firma Strategy Analytics dokonała pomiaru smartfonów, jakie w całym 2012 roku były wysyłane do sprzedaży. W analizie szczególnie uwzględniono ostatni kwartał zeszłego roku. Z danych jasno wynika, że w obecnej chwili ciężko mówić o jakiejkolwiek konkurencji dla Androida, a zagrożenie, jakim jeszcze kiedyś był iOS coraz bardziej się oddala.

W czwartym kwartale 2012 roku do sprzedaży trafiło ponad 152 mln smartfonów z Androidem na pokładzie, podczas gdy Apple rozdysponowało tylko niecało 48 mln swoich urządzeń. Inne systemy operacyjne mają jeszcze mniej do powiedzenia i wszystkie razem wzięte wypadają blado nawet w porównaniu z iOS’em – 17 mln w czwartym kwartale to niezwykle słaby wynik. Na przestrzeni całego 2012 roku wysłano do sprzedaży prawie 480 mln urządzeń z Androidem (dwa razy więcej niż w roku 2011), 135 mln produktów Apple i zaledwie 85 mln smartfonów wyposażonych w inne systemy operacyjne.

Android dominuje także w przypadku globalnego udziału w rynku systemów mobilnych z wynikiem ponad 70 procentowym w ostatnim kwartale i dokładnie 68,4% w całym roku. Apple może pochwalić się wyłącznie dominacją nam pozostałymi systemami operacyjnymi, których udziały wynoszą niecałe 8 procent (IV kwartał 2012). 22 procent jakie przypada w udziale iOS’owi to jednak zbyt mało, aby zagrozić Google.

Zobaczymy jakie zmiany przyniesie kolejny rok, gdzie na znaczeniu może zyskać Windows. A może ostatni atak przypuści Blackberry? Tylko czy to coś zmieni i pozwoli zagrozić Androidowi? Czas pokaże, jednak my wątpimy…

 

About the author

Related Articles

Archiwa