Jak samemu skalibrować alkomat?

22 Views Comment Off

Czy można samemu skalibrować alkomat?

Alkomat, czyli urządzenie służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu to nie tylko atrybut policjanta drogówki. Wsiadając za kierownicę powinniśmy być stuprocentowo pewni swojej trzeźwości, co nie zawsze jest takie oczywiste. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, należy to sprawdzić przed wyruszeniem w drogę, jeśli takiej pewności nie mamy.
Coraz popularniejsze stają się alkomaty osobiste, które pozwalają wykonać badanie samodzielnie. Żeby taki osobisty sprzęt działał poprawnie należy przede wszystkim używać go zgodnie z instrukcją a także pamiętać, że po określonej liczbie testów należy alkomat na nowo skalibrować. Trzeba to zrobić również wtedy, gdy wyniki testu są nieprawidłowe, np. po badaniu osoby nietrzeźwej uzyskujemy wynik 0,00‰ lub odwrotnie, badając osobę trzeźwą otrzymujemy wynik inny niż 0,00‰.

Jak samemu skalibrować alkomat? Robi się to za pomocą specjalnych urządzeń wzorcowych, do których należy podłączyć alkomat. Podczas kalibracji, do urządzenia zostaje wtłoczone powietrze z ustaloną wcześniej zawartością alkoholu. Ponieważ do poprawnej kalibracji potrzeba specjalistycznego sprzętu, wskazane jest skorzystanie z usług dedykowanego serwisu.

About the author

Related Articles

Archiwa