Przebiegunowanie ziemi- jak bardzo niebezpieczne?

4 Views Comment Off

Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk sądzą, że to przebiegunowanie jest głównym winowajcą epizodów masowego wymierania w poszczególnych dziejach Ziemi, kiedy z jej powierzchni masowo znikała fauna i flora. Za główną przyczynę tego fenomenu uważa się odpływ tlenu z atmosfery. Czy osłabione pole magnetyczne Ziemi może zwiastować powtórkę tych zdarzeń?

Masowe wymieranie w dziejach naszej planety do dziś są zagwozdką nawet dla najznamienitszych naukowców. Obecnie wyróżnia się 6 głównych fal wymierania, a ostatnią z nich był okres kredy ok. 65 mln lat temu. Uczeni nie są jednak zgodni co do przyczyny tego zdarzenia, choć za najbardziej prawdopodobny powód przyjmuje się niesprzyjające czynniki środowiskowe powstałe na skutek katastrof o globalnym zasięgu- np. zderzenie z asteroidą.

Jednak w piśmie Earth and Planetary Science Letters opublikowano raport, z którego wynika, że czynnikiem masowych wymierań były właśnie przebiegunowania Ziemi. Zdaniem Yong Weia z Chińskiej Akademii nauk, to wyciekający z atmosfery tlen okazał się najbardziej zabójczym czynnikiem.

Zjawisko odwrócenia kierunków ziemskiego pola magnetycznego zdarza się średnio co 250-500 tysięcy lat, przy czym nie dzieje się to w regularnych odstępach czasu. W takich przypadkach pole nie posiada charakteru dipolowego (czyli dwubiegunowego), a charakteryzuje się bardziej skomplikowaną strukturą. Większość współczesnych uczonych uważa, że przebiegunowanie ma negatywny wpływ na ochronne właściwości pola magnetycznego, przez co do naszej atmosfery dostaje się szkodliwa kosmiczna biosfera.

Już wcześniej udalo się ustalić, że masowe wymieranie było skutkiem spadku ilości tlenu, ale dotąd nie dowiedziono korelacji z przebiegunowaniem Ziemi. Wei postanowił dokładniej to zbadać skupiając się przede wszystkim na okresie triasowo-jurajskim (ok. 200 milionów lat temu), kiedy z naszej planety wymarło ponad 80% wszystkich gatunków. Znalazły się dowody potwierdzające, że miały one związek z przebiegunowaniem, jak i spadkiem tlenu w atmosferze o 9%.

Korzystając z udogodnień modelu komputerowego, zespół Weia doszedł do wniosku, że przebiegunowanie było przyczyną obdarcia atmosfery Ziemi z ponad 218 trylionów ton tlenu, co stanowi około 4,5% całości. Oznacza to, że 9% spadek mógł mieć swoją przyczynę właśnie w przebiegunowaniu.

Markus Fraenz z Instytutu Maxa Plancka, który również prowadził podobne badania dodał, że taka sama sytuacja może być odpowiedzialna za wiele innych przypadków masowego wymierania, jak i również te o większym zasięg w okresie permsko-triasowym, kiedy wymarło aż 97% gatunków. Niektórzy uczeni dodają również, że Homo Sapiens również musieli żyć w pechowej epoce. Dowodami są na to masowe wymierania podczas okresu holoceńskiego, kiedy wymarły tury, krowy morskie oraz wilki workowate, które zostały również wytępione przez ludzi.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich 150 lat odnotowuje się ciągły spadek natężenia ziemskiego pola magnetycznego o ok. 35%, co może wskazywać na preludium do następnego przebiegunowania.

frazy kluczowe: ufo historie, ufo ameryka, ufo piramidy, ujawnienie ufo, rasputin ciekawostki, ufo tajne, ufo najnowsze informacje, ufo norwegia, wampiry 2013, ufo snowden

About the author

Related Articles

Archiwa